The Z 8 has everything you’d expect from a hybrid camera: image quality, precision, flexibility and a compact, lightweight body. Whether it’s film or stills, it’s perfect for both professional assignments and personal projects.
Record crystal-clear 8K or 4K video directly in-camera at various frame rates. Take superb photos with 45.7 megapixels. Separate display interfaces are available for video and stills.
Weighing just around 910 g, the body is 30% smaller than the Z 9 and 15% smaller than the D850, offering precise tracking of people, dogs, cats, birds, cars, motorbikes, bicycles, trains and aeroplanes. Subject detection and autofocus work down to -9 EV for both video and stills.
Mirrorless camera -professionals - Full-frame sensor size - 45.7 megapixels - Full HD video - Bluetooth connectivity - Weight (body only) 820 g
| Product types | Mirrorless camera, Full-frame mirrorless |
| General information | |
|---|---|
| Camera version | with lens |
| Target audience | professionals, amateur photographers |
| Areas of application | Landscape photography, travel photography |
| Series | Nikon Z |
| Camera body | |
| Lens mount | Nikon Z |
| Body material | Magnesium alloy |
| Dimensions | 144 x 118.5 x 83 mm |
| Weight (body only) | 820 g |
| Weight (including battery and memory card) | 910 g |
| Outdoor features | Dustproof, splashproof |
| Operating temperature | -10 to 40 °C |
| Other features | retractable connections, shoulder strap loops |
| Colour | black |
| Design | modern |
| Sensor features | |
| Effective resolution | 45.7 megapixels |
| Total resolution | 52.37 megapixels |
| Sensor size | 35.9 x 23.9 mm |
| Sensor format | Full-frame |
| Sensor type | CMOS |
| Other features | |
| Image processor | Dual EXPEED 7 |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Included | touchscreen, speaker, microphone, external flash (optional), control screen |
| Connections | USB, hot shoe, microphone, HDMI |
| Lens features | |
| Optical zoom | 5x |
| Lens | Nikon Nikkor Z 24-120mm f/4 S |
| Focal length | 24–120 |
| Lens type | universal zoom |
| Focal length range | 1 |
| Aperture | 4.0 |
| Maximum light intensity | 4 |
| Display | |
| Screen type | LCD |
| Display features | Adjustable |
| Screen size | 3.2 inches |
| Display coverage | 100% |
| Display settings | Brightness adjustment, colour balance, adjustable contrast |
| Shutter | |
| Exposure time | 30 - 1/32000 sec |
| Shutter | electronic roller shutter |
| Video | |
| Video | Full HD, 4K, 8K |
| Video resolution | 1,920 x 1,080p (120fps), 7,680 x 4,320p (30fps), 3,840 x 2,160p (120fps), 8,256 x 4,644 (60fps) |
| 4K frame rate | 24 fps, 30 fps, 25 fps, 120 fps, 50 fps, 60 fps, 100 fps |
| Full HD frame rates | 30p, 25p, 24p, 60p, 50p, 120p, 100p |
| Audio features | Stereo |
| Focus | |
| Focus functions | Full-time AF, Contrast AF, AF-S (single-shot autofocus), AF-C (continuous autofocus), AF-Tracking, Servo AF |
| Focusing | Manual focus, autofocus |
| AF area modes | Flexible Spot, Multi-area |
| Focus points | 493 points |
| Exposure control | |
| ISO sensitivity | 64–25,600 |
| Memory | |
| Supported memory cards | SecureDigital (SD), SecureDigital XC UHS-II (SDXC UHS-II), XQD, CFexpress Type B |
| Internal memory | 0 MB |
| File formats | |
| Photo file formats | JPEG, RAW, NEF, DCF 2.0, HEIF |
| Viewfinder | |
| Viewfinder | Electronic |
| Viewfinder coverage | 100% |
| Viewfinder resolution | 3,690,000 pixels |
| Dioptre adjustment | -4.0 to +3.0 dioptres |
| Flash | |
| Flash type | external (hot-shoe) |
| Flash sync speed | 1/250 second |
| Recording | |
| Exposure bracketing | bracketing - white balance |
| Scene mode | portrait, landscape, sunset |
| Optical effects | sepia, monochrome, Pop Art, dramatic tones, Bleach Bypass |
| Functions | |
| Camera functions | Active D-Lighting, Auto resolution, Multilingual menu, Dust filter |
| Wi-Fi features | View on smartphone, View on tablet |
| White balance | Cloudy, Flash, Auto, Custom, Shade, Fluorescent, Incandescent, Sunlight, Colour temperature |