Macro lens - Leica L lens mount - Compatible with full-frame sensors - Variable zoom - Image stabiliser - Light intensity 4 - Focal length 28–200 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Macro lens, Standard zoom lens, Universal zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mounts | Leica L, L-Mount |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| Type of image stabiliser | Optical image stabiliser (OIS) |
| Optical construction (groups/elements) | 13/17 |
| Number of aperture blades | 9 |
| Controls | zoom ring, focus ring |
| Outdoor features | Weatherproof, splash-proof, dust-proof, cold-resistant (-10°C) |
| Bayonet mount material | Metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 4 |
| Focal length | 28–200 mm |
| Zoom ratio | 7.1x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Circular aperture | yes |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 2:1 |
| Minimum focusing distance | 14 cm |
| Lens types | aspherical lenses, UHR lenses, ED lenses |
| Minimum aperture | 32–45 |
| Maximum aperture | 4–7.1 |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 93 mm |
| Lens diameter | 77 mm |
| Weight | 413 g |
| Other features | |
| Series | Panasonic Lumix S |
| Applications | holidays, macro photography, close-up photography, video, landscape photography, street photography |
| Included in delivery | lens cap, lens hood, backlight filter |
| Colour | black |