The LUMIX S-E2460E is a premium standard zoom lens with a wide aperture of F2.8 across the entire zoom range. Its unique, compact and lightweight design enhances portability, making it the ideal choice for dynamic landscape and architectural photography with the 24mm wide-angle, as well as for capturing portraits with beautiful bokeh effects at the 60mm focal length. Furthermore, the hybrid zoom function allows you to extend the zoom range up to 187mm for both photos and videos.
L-Mount - suitable for Full Frame sensor format - rotating zoom - aperture 2.8 - focal length 24–60 mm - autofocus filter 77 mm filter
| Product type | Wide-angle zoom lens, standard zoom lens |
| Technology | |
|---|---|
| Lens mount | L-mount |
| Suitable for sensor format | Full-frame |
| Construction | Rotating zoom |
| Image stabiliser | NO |
| Optical structure (elements/lenses) | 12/14 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| External features | weather-resistant, splash-proof |
| Bayonet mount material | metal |
| Camera system | for mirrorless cameras |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 24–60 mm |
| Zoom factor | 2.5x |
| Focus | Autofocus, manual focus |
| Image circle | NO |
| Minimum focus distance | 19 centimetres |
| Lens types | Aspherical lenses, ED glass lenses |
| Largest aperture | 2.8 |
| Weight | |
| Filter thread | 77 mm |
| Length | 100 mm |
| Lens diameter | 84 millimetres |
| Weight | 544 grams |
| Additional features | |
| Series | Panasonic Lumix S |
| Applications | Vlogging, macro photography, landscape photography, videography, night photography, action photography |
| Package contents | Lens hood, bayonet mount, lens cap |
| Colour | black |