The Alpha 1 II is the ultimate tool for professional photography, featuring Sony’s most advanced technology, including a new AI processing unit. Exceptional 50.1 MP resolution at up to 30 frames per second with continuous shooting and 8K 30p video recording. Capture the perfect shot with the new Pre-Capture and Continuous Speed Boosting functions, and enjoy greater sharpness thanks to built-in stabilisation (up to 8.5 stops) and the 4-axis monitor. Unlock your cinematic potential with S-CINETONE. Designed for seamless professional workflows, the camera features a dual hybrid slot for SDXC and CFexpress Type A cards, a long-lasting battery, high-speed data transfer and extensive expansion capabilities.
Professionals - Full Frame - 50.1 megapixels - Full HD - Bluetooth - Weight 658 g - 30 frames per second
| Product types | Mirrorless system camera, vlog camera, full-frame system camera |
| General information | |
|---|---|
| Camera version | Camera body only |
| Target groups | For professionals, content creators, amateur photographers |
| The series | Sony Alpha |
| Market launch | December 2024 |
| Mount | |
| Lens mount | Sony E-Mount |
| Dimensions | 130.1 x 96.9 x 82.9 mm |
| Weight (body only) | 658 g |
| Weight (incl. battery and memory card) | 743 g |
| Operating temperature | 0 to 40 °C |
| Other features | Concealed connections, strap loops on both sides, enlarged handle |
| Sensor specifications | |
| Effective resolution | 50.1 megapixels |