Suitable for macro photography - Twist Lock Legs - multiple leg angle positions - Aluminium - Ball head
| Product type | Tripod |
| Other features | |
|---|---|
| Application | Macro photography |
| Maximum height | 159 cm |
| Minimum height | 14 cm |
| Included | Twist Lock Legs, continuous central column, rubber grip, foam cover, stabilising hooks |
| Max. load | 8 kg |
| Tripod head | ball head |
| Weight | 1,660 g |
| Material | Aluminium |
| Colour | black |
| Total length | 44 cm |
| Maximum working height | 132 cm |
| Number of sections | 4 |
| Body diameter | 25 mm |
| Features | multiple leg angle positions, non-slip feet, non-slip with spikes |
| Number of legs | 3 |
| Suitable for | SLR cameras, mirrorless cameras, bridge cameras, compact cameras, mobile phones |
| Series | Rollei C5i |
| Included in delivery | Tripod, Tripod head |