Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Sony E-mount lens - Compatible with full-frame sensors - Variable zoom - Image stabiliser - Aperture 2.8 - Focal length 70–200 mm - Autofocus - Filter diameter 77 mm
| Product type | Telephoto zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| Image stabiliser type | Optical stabiliser (OS) |
| AF motor | High-response Linear Actuator (HLA) |
| Optical construction (groups/elements) | 15/20 |
| Number of diaphragm blades | 11 |
| Switches | aperture ring, AF/MF switch, image stabiliser switch |
| Outdoor features | Dustproof, splashproof |
| Bayonet mount material | brass |
| For camera | mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 70–200 mm |
| Zoom factor | 2.9x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Minimum focusing distance | 65 cm |
| Minimum aperture | f/22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | Nano, Super-Multi-Layer (SML) |
| Size | |
| Filter diameter | 77 mm |
| Length | 205 mm |
| Lens diameter | 91 mm |
| Weight | 1,345 g |
| Other features | |
| Series | Sigma Sports |
| Applications | sports photography, night photography |
| Included in delivery | tripod |
| Colour | black |