Sony E lens mount - Compatible with full-frame sensors - fixed focal length - Image stabiliser - Aperture 5.6 - Focal length 500 mm - Autofocus - Filter diameter 95 mm
| Product types | Super-telephoto lens, Telephoto lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible sensor type | Full-frame |
| Construction type | Fixed focal length |
| Image stabiliser | Yes |
| Image stabiliser type | Optical stabiliser (OS) |
| AF motor | High-response Linear Actuator (HLA) |
| Optical construction (groups/elements) | 14/20 |
| Number of diaphragm blades | 11 |
| Switches | AF/MF switch, image stabiliser switch, Custom Switch, focus range limiter, focus ring |
| Outdoor features | Weatherproof, splash-proof, dust-proof |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 5.6 |
| Focal length | 500 mm |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:6 |
| Minimum focusing distance | 320 cm |
| Minimum aperture | 32 |
| Maximum aperture | 5.6 |
| Coating | Super-Multi-Layer (SML) |
| Size | |
| Filter diameter | 95 mm |
| Length | 235 mm |
| Lens diameter | 108 mm |
| Weight | 1,370 g |
| Other features | |
| Series | Sigma Sports |
| Field of application | nature photography |
| Included in delivery | backlight filter, lens cap, lens hood, tripod |
| Colour | black |