Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
The Sigma 50mm f/1.4 DG HSM Art is a standard lens for full-frame and APS-C formats, manufactured since 2014. Focusing is achieved via an ultrasonic AF motor (Ring-USM); there is no image stabilisation.
The Sigma 50mm f/1.4 DG HSM Art is a standard lens for full-frame and APS-C formats, manufactured since 2014. Focusing is achieved via an Ultrasonic AF motor (Ring-USM); there is no image stabilisation.
| Optical Specifications | |
| Focal Length | 50 mm |
| Angle of view | 46.8° |
| Format | FF, APS-C |
| Max. aperture | f/1.4 |
| Aperture blades | 9 |
| Lenses/Groups | 13 elements in 8 groups |
| Minimum focusing distance | 0.40 metres |
| Reproduction ratio | 0.18x |
Features |
|
| Image stabilisation | No |
| Focus | Ultrasonic AF motor (Ring-USM) |
| Internal AF | Yes |
| Full-time manual focus | Yes |
Construction and notes |
|
| Tripod ring | No |
| Multipliers | Not compatible |
| Filter diameter | 77 mm |
| Lens hood | Included |
| Weather-sealed | No |
| Weight | 815 g |
| Dimensions | 85 x 100 mm |