Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Sony E-mount - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Aperture 2.8 - Focal length 28–105 mm - Autofocus - Filter diameter 82 mm
| Product type | Universal zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | No |
| Controls | aperture ring, zoom ring |
| Outdoor features | splash-proof, dust-proof |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Aperture | 2.8 |
| Focal length | 28–105 mm |
| Zoom ratio | 3.1x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Circular aperture | yes |
| Lens types | FLD lenses, SLD lenses, aspherical lenses |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Size | |
| Filter diameter | 82 mm |
| Weight | 995 g |
| Other features | |
| Series | Sigma ART |
| Applications | video, landscape photography, night photography, street photography |
| Colour | black |