The new SIGMA 24-70mm lens sets new standards in quality and performance. This evolution of a classic model meets the high demands of a top-of-the-range lens. Its improved portability and enhanced features offer professional-grade capabilities, including high-speed autofocus.
Sony E-mount lens - Compatible with Full-frame sensor type - Adjustable zoom -Image stabiliser - Aperture 2.8 - Focal length 24–70 mm - Autofocus - Filter diameter 82 mm
| Product type | Standard zoom lens, Universal zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| AF motor | High-response Linear Actuator (HLA) |
| Optical construction (groups/elements) | 15/19 |
| Number of diaphragm blades | 11 |
| Switches | AF/MF switch, zoom ring, aperture ring |
| Outdoor features | Dustproof, weatherproof |
| Mount material | Metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 24–70 mm |
| Zoom factor | 2.9x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Circular aperture | yes |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:2.7 |
| Minimum focusing distance | 17 cm |
| Lens types | DG lenses, aspherical lenses, SLD lenses, FLD lenses |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | Nano, Multicoated |
| Size | |
| Filter diameter | 82 mm |
| Length | 120 mm |
| Lens diameter | 88 mm |
| Weight | 745 g |
| Other features | |
| Applications | holidays, close-up photography, landscape photography, night photography, action photography, street photography |
| Included in delivery | lens cap, lens cover |
| Colour | black |