The Sigma 16-300mm F3.5-6.7 DC OS Contemporary is the world’s first mirrorless lens with an 18.8x zoom ratio. This compact lens is equivalent to a 24-450mm* in 35mm format and covers a wide range of applications, from wide-angle shots for landscapes and interiors to super-telephoto shots for sports, nature and aviation.
Sigma 16-300mm f/3.5-6.7 DC OS Contemporary
Suitable for APS-C sensor format - rotating zoom - image stabiliser - aperture 3.5 - focal length 16–300 mm - autofocus - filter diameter 67 mm
Product details
| Product type | Telephoto zoom lens, travel lens |
| Technology | |
|---|---|
| Suitable for sensor format | APS-C |
| Construction | Rotating zoom |
| Image stabiliser | YES |
| Type of image stabiliser | Optical stabiliser (OS) |
| AF motor | Direct current (DC) motor |
| Optical structure (elements/lenses) | 14/20 |
| Number of aperture blades | 9 |
| External features | splash-proof, dust-proof |
| Bayonet mount material | metal |
| Camera system | for mirrorless cameras |
| Optical system | |
| Light intensity | 3.5 |
| Focal length | 16–300 mm |
| Zoom ratio | 18.8x |
| Focus | Autofocus, manual focus |
| Circular aperture | YES |
| Small image circle | YES |
| Image scale | 1:2 |
| Foreground limit | 17 centimetres |
| Lens types | ED glass lenses, aspherical lenses |
| Smallest aperture | 45 |
| Largest aperture | 3.5–6.7 |
| Filter thread | |
| Filter thread | 67 mm |
| Length | 121 mm |
| Lens diameter | 74 mm |
| Weight | 625 grams |
| Additional features | |
| Series | Sigma Contemporary |
| Areas of application | Close-up photography, landscape photography, sports photography, street photography |
| Contents | Lens hood, bayonet mount, lens cap |
| Colour | black |