Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Fixed focal length wide-angle lens designed for Nikon Z FX-format mirrorless cameras
| Optical Features | |
| Focal length | 40 mm |
| Angle of view | 56.7° |
| Format | FF, APS-C |
| Max. aperture | f/2 |
| Aperture blades | 9 |
| Lenses/Groups | 6 elements in 4 groups |
| Min. focusing distance | 0.29 metres |
| Reproduction ratio | 0.17x |
Features |
|
| Image stabilisation | No |
| Focus | Stepper Motor |
| Internal AF | Yes |
| Full-time MF | No |
Construction and notes |
|
| Tripod ring | No |
| Multipliers | Not compatible |
| Filter diameter | 52 mm |
| Lens hood | Available separately |
| Weather-sealed | Yes |
| Weight | 170 g |
| Dimensions | 70 x 46 mm |