Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
| Product type | Wide-angle zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Nikon Z |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | No |
| AF motor | Internal Focusing (IF) |
| Optical construction (groups/elements) | 11/13 |
| Number of aperture blades | 9 |
| Switch | zoom ring |
| Outdoor features | dustproof, splashproof |
| Lens features | Internal focusing |
| Mount material | metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 17–28 mm |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Maximum magnification | 1:5.3 |
| Minimum focusing distance | 19 cm |
| Lens types | ED lenses, Super ED lenses, aspherical lenses |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Dimensions | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 101 mm |
| Lens diameter | 75 mm |
| Weight | 450 g |
| Other features | |
| Series | Nikon Nikkor Z |
| Applications | holidays, close-up photography, video, landscape photography, interior photography, night photography |
| Included in delivery | backlight filter, lens bag, lens cap, lens cap |
| Colour | black |