A professional super-telephoto lens, fast and featuring a built-in 1.4x teleconverter, designed for sports and nature photographers. Exceptional overall performance and impressive image quality, even with the teleconverter engaged. Sharpness is excellent across the entire image field, even at wide apertures. The bokeh is wonderfully soft and balanced. Every detail is rendered with impressive sharpness, no matter how fast or unpredictable the subject may be.
Nikon Z lens mount - Compatible with full-frame sensor - fixed focal length - Image stabiliser - Light intensity 4 - Focal length 600 mm - Autofocus
| Product type | Telephoto lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Nikon Z |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Fixed focal length |
| Image stabiliser | Yes |
| Image stabiliser type | Vibration Reduction (VR) |
| AF motor | Silky Swift Voice Coil Motor (SSVCM) |
| Optical construction (groups/elements) | 20/26 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Switch | Teleconverter |
| Outdoor functions | dustproof, splashproof |
| Bayonet mount material | metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 4 |
| Focal length | 600 mm |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Minimum focusing distance | 43 cm |
| Lens types | ED lenses, Super ED lenses, fluorite lenses, SR lenses |
| Minimum aperture | 45 |
| Maximum aperture | 4 |
| Dimensions | |
| Length | 437 mm |
| Lens diameter | 165 mm |
| Weight | 3,260 g |
| Other features | |
| Field of application | nature photography |
| Colour | black |