Super-telephoto zoom lens - Nikon Z lens mount - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Image stabiliser - Aperture 5.6 - Focal length 180–600 mm - Autofocus - Filter diameter 95 mm
| Product type | Super-telephoto zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Nikon Z |
| Compatible sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| Type of image stabiliser | Vibration Reduction (VR) |
| AF motor | Stepping motor (STM) |
| Optical construction (groups/elements) | 17/25 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Controls | focus ring, zoom ring |
| Outdoor features | splash-proof, dust-proof, weatherproof |
| Lens features | Internal focusing |
| Mount material | Metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 5.6 |
| Focal length | 180–600 mm |
| Zoom factor | 3.3x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Circular aperture | yes |
| Lens types | ED lenses, aspherical lenses, fluorite lenses |
| Minimum aperture | 32–36 |
| Maximum aperture | 5.6–6.3 |
| Size | |
| Filter diameter | 95 mm |
| Length | 316 mm |
| Lens diameter | 110 mm |
| Weight | 1,955 g |
| Other features | |
| Field of application | Video |
| Included in delivery | lens cap, lens hood, backlight filter |
| Colour | black |