The first DX-format lens for the Z-mount with an f/2.8 zoom: the constant maximum aperture of f/2.8 delivers exceptional performance in low light across the entire zoom range. Capture more detail at lower ISO settings and freeze motion with faster shutter speeds. Versatile 16–50 mm focal range: equivalent to 24–75 mm in 35 mm/FX format. Ideal for all types of photography: portraits, landscapes, street scenes, architecture and more.
Nikon Z - suitable for APS-C sensor format - rotating zoom - image stabiliser - aperture f/2.8 - focal length 16–50 mm - autofocus - Filter diameter 67 mm.
| Product type | Standard zoom lens, wide-angle zoom lens |
| Technology | |
|---|---|
| Lens mount | Nikon Z |
| Suitable for sensor format | APS-C |
| Construction | Rotating zoom |
| Image stabiliser | YES |
| Type of image stabiliser | Vibration Reduction (VR) |
| AF motor | Stepping motor (STM) |
| Optical structure (elements/lenses) | 11/12 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Lens switch | Focus ring, zoom ring, AF/MF switch |
| Outdoor performance | Splash-proof |
| Mount material | Metal |
| Camera system | for mirrorless cameras |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 16–50 mm |
| Zoom ratio | 3.1x |
| Areas of interest | Autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | YES |
| Image scale | 1:4 |
| Minimum focusing distance | 15 centimetres |
| Focal length equivalent to 35 mm film | 24–75 millimetres |
| Lens types | Aspherical lenses, ED glass lenses |
| Smallest aperture | 22 |
| Largest aperture | 2.8 |
| Weight | |
| Filter thread | 67 mm |
| Length | 88 mm |
| Lens diameter | 75 millimetres |
| Weight | 330 grams |
| Other features | |
| Series | Nikon Nikkor Z |
| Applications | Travel photography, macro photography, landscape photography, videography, interior photography, night photography |
| Package contents | Lens hood, bayonet mount, lens cap |
| Colour | black |