Telephoto zoom lens - Nikon Z lens mount - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Image stabiliser - Aperture 2.8 - Focal length 70–200 mm - Autofocus - Filter diameter 77 mm
| Product type | Telephoto zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Nikon Z |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| Type of image stabiliser | Vibration Reduction (VR) |
| Optical construction (groups/elements) | 18/21 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Controls | Fn button, AF/MF switch, image stabiliser switch, focus ring |
| Outdoor features | Splash-proof, dust-proof, weather-sealed |
| Lens features | OLED display, internal focusing |
| Mount material | Metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 70–200 mm |
| Zoom factor | 2.9x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Circular aperture | yes |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:5 |
| Minimum focusing distance | 68 cm |
| Lens types | Aspherical lenses, ED lenses |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | fluoride treatment, Nano |
| Size | |
| Filter diameter | 77 mm |
| Length | 220 mm |
| Lens diameter | 89 mm |
| Weight | 1,440 g |
| Other features | |
| Series | Nikon Nikkor Z |
| Applications | sports photography, night photography |
| Included in delivery | backlighting hood, lens cap |
| Colour | black |