The NIKKOR Z 28–135mm f/4 PZ is ideal for shooting high-resolution 8K video directly from the camera and is light enough for handheld shooting. An exceptional lens, it is a game-changer for videographers using full-frame Nikon Z cameras such as the Z9 and Z8. Thanks to its servo-assisted zoom control and a weight of just 1210 g (including the tripod adapter ring), it is a compact, well-balanced and reliable video lens, suitable for gimbal or handheld shooting, particularly for videographers who wish to work with minimal kit.
Nikon Z - FFull-frame sensor format - rotating zoom - aperture f/4 - focal length 28–135 mm - autofocus - Filter diameter 95 mm
| Product type | Standard zoom lens, cinema lens |
| Technology | |
|---|---|
| Lens mount | Nikon Z |
| Suitable for sensor format | Full-frame |
| Construction | Rotating zoom |
| Number of aperture blades | 9 |
| Lens features | Internal focusing |
| Mount material | Metal |
| Camera system | for mirrorless cameras |
| Optical system | |
| Light intensity | 4 |
| Focal length | 28–135 mm |
| Zoom ratio | 4.8x |
| Areas of interest | Autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | NO |
| Image scale | 1:4 |
| Minimum focusing distance | 34 centimetres |
| Lens types | ED glass lenses, aspherical lenses |
| Smallest aperture | 22 |
| Largest aperture | 4 |
| Compensation | Fluoride compensation |
| Mass | |
| Filter thread | 95 millimetres |
| Length | 178 mm |
| Lens diameter | 105 mm |
| Weight | 1,120 grams |
| Other features | |
| Series | Nikon Nikkor Z |
| Applications | Landscape photography, videography |
| Package contents | Bayonet cap, lens cap, lens case, tripod collar |
| Colour | black |