Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
A lightweight ultra-wide-angle zoom lens for Nikon Z-mount DX-format cameras. Perfect for filming and great for photos! The motorised zoom function lets you zoom in or out remotely and choose the zoom speed. Ideal if you produce your own vlogs or use a gimbal for filming.
Wide-angle zoom lens - Nikon Z lens mount - Compatible with APS-C sensor - Adjustable zoom - Image stabiliser - Aperture 3.5- Focal length 12–28 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Wide-angle zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Nikon Z |
| Compatible with sensor type | APS-C |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| Type of image stabiliser | Vibration Reduction (VR) |
| Number of aperture blades | 7 |
| Controls | zoom ring, focus ring |
| Lens features | Power-Zoom (PZ), internal focusing |
| Mount material | metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 3.5 |
| Focal length | 12–28 mm |
| Zoom factor | 2.3x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Circular aperture | yes |
| Reduced image circle | yes |
| Maximum magnification | 1:4.8 |
| Minimum focusing distance | 19 cm |
| 35mm equivalent focal length | 28–42 mm |
| Minimum aperture | 16–25 |
| Maximum aperture | 3.5–5.6 |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 64 mm |
| Lens diameter | 72 mm |
| Weight | 205 g |
| Other features | |
| Series | Nikon DX |
| Applications | close-up photography, landscape photography |
| Included in delivery | lens cap, lens hood |
| Colour | black |