Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Nikon Z lens mount - Compatible with full-frame sensor - fixed focal length - Aperture 1.4 - Focal length 50 mm - Autofocus - Filter diameter 62 mm
| Product type | Standard lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Nikon Z |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Fixed focal length |
| Image stabiliser | No |
| Optical construction (groups/elements) | 7/10 |
| Number of aperture blades | 9 |
| Switch | Focus ring |
| Lens features | Internal focusing |
| Mount material | Metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 1.4 |
| Focal length | 50 mm |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Minimum focusing distance | 37 cm |
| Lens type | aspherical lenses |
| Minimum aperture | 16 |
| Maximum aperture | 1.4 |
| Size | |
| Filter diameter | 62 mm |
| Length | 87 mm |
| Lens diameter | 75 mm |
| Weight | 420 g |
| Other features | |
| Series | Nikon Nikkor Z |
| Applications | reportage, close-up photography, landscape photography, interior photography, night photography, street photography, action photography |
| Colour | black |