Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
The SIGMA 18-50mm F2.8 DC DN | Contemporary covers a focal length range of 27–75 mm (35 mm equivalent), with a constant aperture of F2.8. This makes it ideal for isolating the subject against a blurred background in close-ups and portraits, whilst ensuring the focus remains on the sharp subject thanks to the soft, pleasing bokeh effect, delivering exceptional image quality in a lightweight package. The camera’s internal correction of optical aberrations also helps to eliminate imaging errors such as distortion and vignetting.
| Caratteristiche Ottiche | |
| Focale | 18-50 mm |
| Angolo di campo | 76.3 - 31.6° (equivalente a un 27-75mm in formato Fullframe 24x36mm) |
| Formato | APS-C |
| Diaframma Max. | f/2.8 |
| Lamelle diaframma | 7 |
| Lenti/Gruppi | 13 elementi in 10 gruppi |
| Min. distanza fuoco | 0.12 metri |
| Rapporto riproduzione | 0.35x |
Funzionalità |
|
| Tipo di zoom | Ghiera, esterno |
| Stabilizzazione | No |
| Focus | Stepper Motor |
| AF interno | Si |
| Full Time MF | Si |
Costruzione e note |
|
| Anello treppiede | No |
| Moltiplicatori | Non compatibile |
| Diametro filtri | 55 mm |
| Paraluce | In dotazione |
| Tropicalizzazione | Si |
| Peso | 290 g |
| Dimensioni | 65 x 74 mm |