Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Super telephoto zoom lens - Sony E - full-frame sensor - image stabiliser - f/5 - focal length 150–500 mm - autofocus - 82 mm filter thread
Tamron 150-500mm f/5-6.7 Di III VC VXD for Nikon Z. 5-year Polyphoto warranty
| Product type | Super-telephoto zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Nikon Z |
| Compatible sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| Type of image stabiliser | Vibration Compensation (VC) |
| AF motor | Linear motor (Voice-Coil-Motor) |
| Optical construction (groups/elements) | 16/25 |
| Switches | AF/MF switch, image stabiliser switch, zoom ring |
| Mount material | metal |
| For camera | mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 5 |
| Focal length | 150–500 mm |
| Zoom factor | 3.3x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:3.1 |
| Minimum focusing distance | 60 cm |
| Lens types | XLD lenses, LD lenses |
| Minimum aperture | 22–32 |
| Maximum aperture | 5–6.7 |
| Size | |
| Filter diameter | 82 mm |
| Length | 210 mm |
| Lens diameter | 93 mm |
| Weight | 1,725 g |
| Other features | |
| Series | Tamron Di III |
| Field of application | nature photography |
| Included in delivery | lens cap, lens hood, backlight filter, tripod |
| Colour | black |