Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Sony E lens mount - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Aperture 2.8 - Focal length 20–40 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Wide-angle zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | No |
| AF motor | Voice-coil eXtreme-torque Drive (VXD) |
| Outdoor features | Splash-proof, Weatherproof |
| Mount material | Metal |
| For | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 20–40 mm |
| Zoom factor | 2x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:3.8 |
| Minimum focusing distance | 17 cm |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | fluorine coating |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 87 mm |
| Weight | 365 g |
| Other features | |
| Series | Tamron Di III |
| Applications | macro photography, landscape photography, interior photography, night photography |
| Included in delivery | backlighting hood, lens cap, rubber lens protector |
| Colour | black |