Standard zoom lens - Fujifilm X lens mount - Compatible with APS-C sensor type - Adjustable zoom - Image stabiliser - Aperture 2.8 - Focal length 17–70 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Standard zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Fujifilm X |
| Compatible sensor type | APS-C |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| Type of image stabiliser | Vibration Compensation (VC) |
| Optical construction (groups/elements) | 12/16 |
| Number of aperture blades | 9 |
| Switches | AF/MF switch, image stabiliser switch, zoom ring |
| Mount material | metal |
| For camera | mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 17–70 mm |
| Zoom ratio | 4.1x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Circular aperture | yes |
| Reduced image circle | yes |
| Maximum magnification | 1:4.8 |
| Minimum focusing distance | 19 cm |
| 35mm equivalent focal length | 25.5–105 mm |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | fluoride treatment |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 119 mm |
| Lens diameter | 75 mm |
| Weight | 525 g |
| Other features | |
| Series | Tamron Di III |
| Applications | holidays, close-up photography, landscape photography, night photography |
| Included in delivery | backlight filter, lens cap, lens hood |
| Colour | black |