The Tamron 50-300mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD with image stabilisation has been developed to meet the needs of users who found the angle of view at the starting focal length of 70-300mm zooms to be insufficient. With a focal length of up to 300mm and a length of just 150mm, this lens is extremely compact and, weighing in at 665g, one of the lightest in its class. Special lens elements minimise aberrations and ensure high image quality across the entire zoom range.
Sony E-mount lens - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Image stabiliser - Aperture 4.5 - Focal length 50–300 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Telephoto zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| AF motor | Voice-coil eXtreme-torque Drive (VXD) |
| Optical construction (groups/elements) | 14/19 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Outdoor features | splash-proof, dust-proof |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 4.5 |
| Focal length | 50–300 mm |
| Focus | Autofocus |
| Maximum magnification | 1:2 |
| Minimum focusing distance | 22 cm |
| Maximum aperture | 4.5–6.3 |
| Dimensions | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 150 mm |
| Lens diameter | 75 mm |
| Weight | 655 g |
| Other features | |
| Series | Tamron Di III |
| Applications | close-up photography, sports photography |
| Included in delivery | lens cap, lens cover |
| Colour | black |