Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Fujifilm G lens mount - Compatible with medium format sensors - variable zoom - Image stabiliser - Light intensity 4 - Focal length 70–300 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Medium format lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Fujifilm G |
| Compatible with sensor type | medium format |
| Construction type | adjustable zoom |
| Image stabiliser | yes |
| Type of image stabiliser | Optical image stabiliser (OIS) |
| Optical construction (groups/elements) | 12/17 |
| Number of aperture blades | 9 |
| Switch | zoom ring |
| Bayonet material | metal |
| For camera | SLR |
| Optical system | |
| Light intensity | 4 |
| Focal length | 70–300 mm |
| Zoom factor | 4.3x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Minimum focusing distance | 83 cm |
| Lens types | ED lenses, aspherical lenses |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 4–5.6 |
| Dimensions | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 133 mm |
| Lens diameter | 75 mm |
| Weight | 580 g |
| Other features | |
| Series | Fujifilm XF |
| Field of application | nature photography |
| Included in delivery | lens cap, lens hood, backlight filter |
| Colour | black |