Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Standard zoom lens - Sony E lens mount - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Aperture 4 - Focal length 17–50 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Standard zoom lens, Wide-angle zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | No |
| AF motor | Voice-coil eXtreme-torque Drive (VXD) |
| Optical construction (groups/elements) | 13/15 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Controls | focus ring, zoom ring |
| Bayonet material | metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 4 |
| Focal length | 17–50 mm |
| Zoom factor | 3x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:3.8 |
| Minimum focusing distance | 19 cm |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 4 |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 114 mm |
| Lens diameter | 75 mm |
| Weight | 460 g |
| Other features | |
| Series | Tamron Di III |
| Applications | close-up photography, landscape photography |
| Colour | black |