Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Following on from the success of the award-winning TAMRON 17-28mm F/2.8 Di III RXD (model A046), the second generation is introduced with the further-developed 16-30mm F/2.8 Di III VXD G2 (model A064). Despite the extended focal range, the lens remains compact and lightweight, offering even superior imaging performance. Autofocus performance has been significantly improved, the lens design has been adapted to the current TAMRON design language, and usability has been optimised.
Sony E lens mount - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Aperture 2.8 - Focal length 28–75 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Wide-angle zoom lens |
| Technology | |
|---|---|
| Suitable for sensor format | Full-frame |
| Construction | Rotating zoom, fixed focal length |
| Image stabiliser | NO |
| AF motor | eXtreme Torque Drive (VXD) moving coil |
| Optical structure (elements/lenses) | 12/16 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 16–30 mm |
| Zoom ratio | 1.9x |
| Focus | Autofocus, manual focus |
| Circular aperture | YES |
| Small image circle | NO |
| Image scale | 1:5.4 |
| Forest limit | 19 centimetres |
| Smallest aperture | 16 |
| Largest aperture | 2.8 |
| Mass | |
| Filter thread | 67 mm |
| Length | 104 mm |
| Lens diameter | 75 mm |
| Weight | 440 grams |
| Additional features | |
| Applications | Close-up photography, landscape photography, interior photography, night photography, street photography |
| Package contents | Lens hood, bayonet mount, lens cap |
| Colour | black |