The 11–20 mm F/2.8 is the ultimate ultra-wide-angle zoom lens. The 11 mm focal length (equivalent to 16.5 mm in full-frame format) offers extraordinarily spectacular perspectives thanks to the wide field of view, whilst the 20 mm focal length (equivalent to 30 mm in full-frame format) is ideal for snapshots, for example in reportage or street photography. Despite its constant aperture of F/2.8, the lens is compact and lightweight, making it extremely practical.
Wide-angle zoom lens - Compatible with APS-C sensor type - Adjustable zoom - Aperture 2.8 - Focal length 11–20 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Wide-angle zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Compatible with sensor type | APS-C |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | no |
| AF motor | Rapid eXtra silent stepping Drive (RXD) |
| Optical construction (groups/elements) | 10/12 |
| Number of diaphragm blades | 7 |
| Controls | AF/MF switch, zoom ring, focus ring |
| Mount material | metal |
| Optical system | |
| Aperture | 2.8 |
| Focal length | 11–20 mm |
| Zoom factor | 1.8x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Circular aperture | yes |
| Reduced image circle | yes |
| Maximum magnification | 1:4 |
| Minimum focusing distance | 15 cm |
| 35mm equivalent focal length | 16.5–30 mm |
| Lens types | XLD lenses, LD lenses |
| Minimum aperture | 16 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 86 mm |
| Lens diameter | 73 mm |
| Weight | 335 g |
| Other features | |
| Series | Tamron Di III |
| Applications | close-up photography, landscape photography, interior photography, night photography |
| Included in delivery | lens cap, lens hood, backlight filter |
| Colour | black |