The new 90mm F2.8 MACRO lens for mirrorless cameras continues this tradition, delivering uncompromising performance. The lens offers unrivalled imaging performance from the centre of the frame to the edges, with a soft bokeh and an almost three-dimensional effect that literally brings the subject to the fore. The optical design comprises 15 elements in 12 groups, including four LD (Low Dispersion) elements made from special glass, which effectively suppress the tendency of light rays to diverge and provide excellent correction of both spherical and chromatic aberrations.
Sony E lens mount - Compatible with full-frame sensors - fixed focal length - Aperture 2.8 - Focal length 90 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Telephoto lens, Macro lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Fixed focal length |
| Image stabiliser | No |
| AF motor | Voice-coil eXtreme-torque Drive (VXD) |
| Optical construction (groups/elements) | 12/15 |
| Number of diaphragm blades | 12 |
| Switch | Focus ring |
| Bayonet material | metal |
| For | mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 90 mm |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:1 |
| Minimum focusing distance | 23 cm |
| Lens type | LD lenses |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | O’Hara Anti-Reflective |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 127 mm |
| Lens diameter | 79 mm |
| Weight | 630 g |
| Other features | |
| Series | Tamron Di III |
| Applications | macro photography, close-up photography, night photography |
| Colour | black |