Super-telephoto zoom lens - Sony E-mount - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Image stabiliser - Aperture 4.5 - Focal length 50–400 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Super-telephoto zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| Type of image stabiliser | Vibration Compensation (VC) |
| AF motor | Voice-coil eXtreme-torque Drive (VXD) |
| Controls | Zoom ring, focus ring, Custom Switch |
| Outdoor features | Splash-proof, Weatherproof |
| Bayonet mount material | Metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 4.5 |
| Focal length | 50–400 mm |
| Zoom factor | 8x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:2 |
| Minimum focusing distance | 25 cm |
| Maximum aperture | 4.5–6.3 |
| Coating | fluorine coating |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 183 mm |
| Weight | 1,155 g |
| Other features | |
| Field of application | close-up photography |
| Colour | black |