Sony E-mount - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Image stabiliser - Aperture 4 - Focal length 28–300 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Super-telephoto zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| Type of image stabiliser | Vibration Compensation (VC) |
| AF motor | Voice-coil eXtreme-torque Drive (VXD) |
| Optical construction (groups/elements) | 13/20 |
| Number of diaphragm lamellae | 9 |
| Bayonet material | metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 4 |
| Focal length | 28–300 mm |
| Zoom ratio | 10.7x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Maximum magnification | 1:2.8 |
| Diagonal angle of view | 75.23–8.15° |
| Minimum focusing distance | 19 cm |
| Lens type | XLD lenses |
| Minimum aperture | 22–40 |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 126 mm |
| Lens diameter | 77 mm |
| Weight | 610 g |
| Other features | |
| Series | Tamron Di III |
| Applications | landscape photography, macro photography, portrait photography, sports photography |
| Included in delivery | warranty, lens cap, front lens cap, lens hood |
| Colour | black |