Universal zoom lens - Sony-E lens mount - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Aperture 2 - Focal length 35–150 mm - Autofocus - Filter diameter 82 mm
| Product type | Universal zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony-E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | No |
| AF motor | Voice-coil eXtreme-torque Drive (VXD) |
| Optical construction (groups/elements) | 15/21 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Controls | Focus ring, Fn button, AF/MF switch, zoom ring |
| Outdoor features | splash-proof, dust-proof, weather-sealed |
| Mount material | Metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2 |
| Focal length | 35–150 mm |
| Zoom factor | 4.3x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Circular aperture | yes |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:5.7 |
| Minimum focusing distance | 33 cm |
| Minimum aperture | 16–22 |
| Maximum aperture | 2–2.8 |
| Coating | fluoride treatment |
| Size | |
| Filter diameter | 82 mm |
| Length | 158 mm |
| Lens diameter | 89 mm |
| Weight | 1,165 g |
| Other features | |
| Series | Tamron Di III |
| Applications | macro photography, landscape photography, night photography, street photography |
| Included in delivery | backlight filter, lens cap, lens hood |
| Colour | black |