Tamron is celebrating its 75th anniversary with this new product. The new G2 model retains its compact design but extends the wide-angle range from 28 mm to 25 mm, whilst maintaining the 200 mm telephoto focal length. It offers improved image quality and faster, more precise autofocus thanks to the VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive) linear motor focusing system. With a maximum magnification of 1:1.9 at the wide-angle end, it allows for close-up shots in the semi-macro range.
Sony E - full-frame sensor - rotating zoom - aperture f/2.8 - focal length 25-200 mm - autofocus - diameter 67 mm filter.
| Product type | Travel lens |
| Technology | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Suitable for sensor size | Full-frame |
| Construction | Rotating zoom |
| Image stabiliser | NO |
| AF motor | eXtra-quiet Rapid Stepping Drive (RXD) |
| Optical structure (elements/lenses) | 14/18 |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Lens switch | AF/MF switch, zoom ring, lock switch |
| Outdoor function | Weather-resistant |
| Mount material | Metal |
| Camera system | for mirrorless cameras |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 25–200 mm |
| Zoom factor | 8x |
| Areas of interest | Autofocus, manual focus |
| Circular aperture | YES |
| Small image circle | NO |
| Image scale | 1:11.9 |
| Minimum focusing distance | 16 centimetres |
| Lens types | LD lenses, XLD lenses |
| Smallest aperture | 32 |
| Largest aperture | 2.8–5.6 |
| Compensation | Fluorine compensation |
| Mass | |
| Filter thread | 67 mm |
| Length | 122 mm |
| Lens diameter | 76 millimetres |
| Weight | 575 grams |
| Other features | |
| Applications | Close-up photography, landscape photography, night photography, street photography |
| Package contents | Bayonet cap, lens hood, lens cap |
| Colour | black |