Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Telephoto lens - Sony E-mount - Compatible with full-frame sensor - Fixed focal length - Image stabiliser - Aperture 2.8 - Focal length 300 mm - Autofocus
| Product type | Telephoto lens, Super telephoto lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Fixed focal length |
| Image stabiliser | Yes |
| Image stabiliser type | Optical SteadyShot (OSS) |
| AF motor | XD Linear Motor |
| Optical construction (groups/elements) | 16/20 |
| Number of aperture blades | 11 |
| Switches | AF/MF switch, image stabiliser switch, focus range limiter, focus ring |
| Outdoor features | Dustproof, Weatherproof |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 300 mm |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Minimum focusing distance | 200 cm |
| Lens types | ED lenses, fluorite lenses |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | Nano-AR coating |
| Size | |
| Length | 265 mm |
| Objective diameter | 124 mm |
| Weight | 1,470 g |
| Other features | |
| Series | Sony SEL, Sony GM |
| Applications | nature photography, night photography |
| Colour | white |