Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
From vast landscapes to wide-angle interior shots, you can capture stunning images with absolute precision, even in low light.
| Product type | Wide-angle zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | APS-C |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| Image stabiliser type | Optical SteadyShot (OSS) |
| Optical construction (groups/elements) | 8/10 |
| Number of aperture blades | 7 |
| Mount material | metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 4 |
| Focal length | 10–18 mm |
| Zoom factor | 1.8x |
| Focus | Manual focus, autofocus |
| Circular aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced image circle | yes |
| Minimum focusing distance | 25 cm |
| 35mm equivalent focal length | 15–27 mm |
| Lens types | aspherical lenses, Super ED lenses |
| Minimum aperture | f/22 |
| Maximum aperture | 4 |
| Size | |
| Filter diameter | 62 mm |
| Length | 64 mm |
| Lens diameter | 70 mm |
| Weight | 225 g |
| Other features | |
| Series | Sony SEL |
| Applications | landscape photography, close-up photography |
| Included in delivery | lens cap, lens hood, backlight filter |
| Colour | black |
