Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Unlock your creative freedom with Sony’s FE 50–120mm f/2 GM lens. This versatile zoom lens combines G Master quality with a wide f/2 aperture for exceptional performance in low light. Ideal for both stills and video, it offers smooth bokeh effects, cinematic footage and a reliable design. Whether you’re shooting portraits, weddings or video, this lens will deliver stunning results.
Sony E-mount lens - Compatible with full-frame sensor - Adjustable zoom - Aperture 2 - Focal length 50–150 mm - Autofocus - Filter diameter 95 mm
| Product type | Telephoto lens |
| Technology | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Suitable for sensor size | Full-frame |
| Construction | Rotating zoom |
| AF motor | XD linear motor |
| Optical structure (elements/lenses) | 17/19 |
| Number of diaphragm blades | 11 |
| Lens switch | Aperture ring, zoom ring, focus ring, AF/MF switch, lock switch |
| Lens features | Continuous aperture |
| Mount material | Metal |
| Camera system | for mirrorless cameras |
| Optical system | |
| Light intensity | 2 |
| Focal length | 50–150 mm |
| Zoom factor | 3x |
| Focus | Autofocus, manual focus |
| Circular aperture | YES |
| Small image circle | NO |
| Image scale | 1:5 |
| Foreground limit | 40 centimetres |
| Smallest aperture | 22 |
| Largest aperture | 2 |
| Mass | |
| Filter wire | 95 mm |
| Length | 200 mm |
| Lens diameter | 103 mm |
| Weight | 1,340 grams |
| Additional features | |
| Series | Sony SEL, Sony G Master |
| Application | Night photography |
| Contents | Bayonet cap, lens cap, lens case, lens hood, tripod mount |
| Colour | white |