Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
Sony E-mount lens - Compatible with full-frame sensor - Adjustable zoom - Image stabiliser - Aperture 2.8 - Focal length 16–25 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Wide-angle zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| AF motor | Direct Drive Motor (SSM) |
| Optical construction (groups/elements) | 13/16 |
| Number of diaphragm blades | 11 |
| Outdoor function | Weatherproof |
| Lens features | Internal focusing |
| Mount material | Metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 16–25 mm |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Apochromatic | no |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:4.3 |
| Minimum focusing distance | 24 cm |
| Lens types | ED lenses, aspherical lenses |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 91 mm |
| Lens diameter | 75 mm |
| Weight | 410 g |
| Other features | |
| Series | Sony GM |
| Applications | video, macro photography, landscape photography, interior photography, portrait photography, night photography |
| Included in delivery | Case, lens hood, front lens cap, rear lens cap |
| Colour | black |