Sony FE 100mm F2.8 Macro GM OSS: a full-frame lens with 1.4x magnification, fast autofocus, cutting-edge optical technology and exceptional bokeh, ideal for macro photography, fine art, nature and video.The Sony FE 100mm F2.8 Macro GM OSS full-frame lens is a G Master macro lens for photographers and filmmakers seeking unrivalled image quality and versatility. With its F2.8 aperture, the lens delivers outstanding results in all lighting conditions. The lens achieves an exceptional 1.4x magnification without a converter and, with Sony’s 2x teleconverter, even allows macro shots with a magnification of up to 2.8x.
Sony E - Suitable for sensor format Full-frame - fixed focal length - image stabiliser - aperture 2.8 - 100 mm focal length - autofocus - filter diameter 67 mm
| Product type | Magnifying lens, macro lens, telephoto lens |
| Technology | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Suitable for sensor size | Full-frame |
| Construction | Fixed focal length |
| Image stabiliser | YES |
| Type of image stabiliser | Optical SteadyShot (OSS) |
| AF motor | XD Linear Motor |
| Optical structure (elements/lenses) | 13/17 |
| Number of aperture blades | 11 |
| Lens switch | Focus ring |
| Bayonet mount material | metal |
| Camera system | for mirrorless cameras |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 100 mm |
| Focus | Autofocus, manual focus |
| Image ratio | 1.4:1 |
| Close-up limit | 26 centimetres |
| Smallest aperture | 22 |
| Largest aperture | 2.8 |
| Mass | |
| Filter thread | 67 mm |
| Length | 148 mm |
| Lens diameter | 81 mm |
| Weight | 646 grams |
| Additional features | |
| Series | Sony SEL, Sony G Master |
| Applications | Macro photography, close-up photography, videography, night photography |
| Package contents | Lens hood, bayonet mount, lens cap |
| Colour | black |