The SEL400F28GM is the top choice for sports photographers who refuse to compromise on image quality and autofocus speed. This telephoto lens is perfect for all E-mount cameras. Weighing just 2,897 grams, the SEL400F28GM is the lightest lens in its class. This reduction in weight is made possible by an innovative optical design featuring three fluorite elements, fewer elements in the front group and additional magnesium components, which are also robust. The design has also taken on board suggestions from professional photographers worldwide. Its balanced weight distribution makes it a comfortable and professional companion.
Sony E-mount lens - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Image stabiliser - Aperture 2.8 - Focal length 400 mm - Autofocus
| Product type | Telephoto zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction types | Adjustable zoom, fixed focal length |
| Image stabiliser | yes |
| Type of image stabiliser | Optical SteadyShot (OSS) |
| Optical construction (groups/elements) | 17/23 |
| Number of aperture blades | 11 |
| Switches | AF/MF switch, image stabiliser switch |
| Outdoor functions | Weatherproof, dustproof |
| Lens features | Rounded aperture blades |
| Construction material | Magnesium |
| Mount material | Metal |
| For camera | mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 400 mm |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Circular aperture | yes |
| Reduced image circle | no |
| Minimum focusing distance | 270 cm |
| 35mm equivalent focal length | 150–600 mm |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | fluoride treatment |
| Size | |
| Length | 359 mm |
| Lens diameter | 158 mm |
| Weight | 2,895 g |
| Other features | |
| Series | Sony GM |
| Areas of use | holidays, reportage, sports photography, nature photography, night photography, street photography |
| Included in delivery | lens cap, lens hood, lens cap |
| Colour | white |