The FE 16–35 mm F2.8 GM II combines unrivalled optical performance, lightning-fast autofocus and exceptional versatility in a more compact and lightweight design. Its advanced optical technology ensures high resolution, reduced chromatic aberration and minimal flare and ghosting: the perfect lens for exceptional photography. Equipped with four XD linear motors, this lens offers exceptional AF performance, rapid tracking and even breathing compensation, making it ideal for both photography and film production. As the smallest and lightest F2.8 wide-angle zoom lens, it offers unrivalled portability and, when paired with other fast lenses, reduces the overall weight of the system.
Wide-angle zoom lens - Sony E-mount - Compatible with full-frame sensors - adjustable zoom - Image stabiliser - Aperture 2.8 - Focal length 16–35 mm - Autofocus - Filter diameter 82 mm
| Product type | Wide-angle zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| AF motor | XD Linear Motor |
| Optical construction (groups/elements) | 12/15 |
| Number of diaphragm blades | 11 |
| Controls | zoom ring, focus ring, aperture ring, AF/MF switch |
| Outdoor function | Weatherproof |
| Lens features | Internal focusing |
| Mount material | Metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 16–35 mm |
| Zoom factor | 2.2x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Circular aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced image circle | no |
| Minimum focusing distance | 22 cm |
| 35mm equivalent focal length | 24–52.5 mm |
| Lens types | ED lenses, aspherical lenses |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | Nano-AR coating |
| Size | |
| Filter diameter | 82 mm |
| Length | 112 mm |
| Lens diameter | 88 mm |
| Weight | 547 g |
| Other features | |
| Series | Sony GM |
| Applications | macro photography, landscape photography, interior photography, portrait photography, night photography |
| Included in delivery | Case, lens hood, front lens cap, rear lens cap |
| Colour | black |