The 10x50 S is the perfect companion for nature observation, sports, wildlife viewing and birdwatching. The wide field of view makes it easier and quicker to locate a subject, particularly when scanning a large area or tracking fast-moving subjects such as birds, animals and action sports. The large objective lens diameter delivers bright, high-resolution images even in low light. Advanced optical technologies, including aspherical lenses and coated lenses and prisms, ensure a high level of optical performance, reducing image distortion and chromatic aberration for sharp images and a clear field of view with excellent light transmission.
Magnification 8x - Field of view at 1000 m 113 m - Objective lens diameter 40 mm - Porro prism optical system - Binocular field of view - Weight 855 g
| Product type | Universal binoculars |
| Power | |
|---|---|
| Magnification | 8x |
| Minimum focusing distance | 6 m |
| Actual field of view | 6.5° |
| Field of view at 1000 m | 113 m |
| Twilight factor | 17.9 |
| Brightness | 25 |
| Optical system | |
| Lens diameter | 40 mm |
| Optical system | Porro prism |
| Exit pupil diameter | 5 mm |
| Dioptre correction | +/- 2.0 dioptres |
| Focus | Central |
| Field of view | binocular, straight |
| Coating | Fully coated |
| Dimensions | |
| Weight | 855 g |
| Length | 192 mm |
| Width | 178 mm |
| Depth | 64 mm |
| Format | standard |
| Other features | |
| Field of application | travel |
| Colour | black |
| Included in delivery | shoulder strap |