The SIGMA Contemporary 10-18mm F2.8 DC DN is the world’s smallest and lightest*1 ultra-wide-angle zoom lens for APS-C cameras, covering a 35mm-equivalent focal length range of 15–27mm. Thanks to its ultra-sharp optical design and F2.8 aperture, photographers can capture expressive images anytime, anywhere.
A unique aspherical element, comprising four aspherical elements, contributes to the lens’s compact overall size and excellent image quality.
Canon RF lens mount - Compatible with APS-C sensor type - Adjustable zoom - Aperture 2.8 - Focal length 10–18 mm - Filter diameter 67 mm
| Product type | Wide-angle zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Canon RF |
| Compatible with sensor type | APS-C |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | no |
| AF motor | Stepper motor (STM) |
| Optical construction (groups/elements) | 10/13 |
| Number of aperture blades | 7 |
| Controls | zoom ring, focus ring |
| Lens features | Internal focusing |
| Mount material | metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 10–18 mm |
| Maximum magnification | 1:4 |
| Minimum focusing distance | 12 cm |
| Lens types | SLD lenses, aspherical lenses |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | Super-Multi-Layer (SML) |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 62 mm |
| Lens diameter | 72 mm |
| Weight | 260 g |
| Other features | |
| Series | Sigma Contemporary |
| Applications | close-up photography, landscape photography, video, interior photography, night photography |
| Included in delivery | backlighting hood, lens cap, lens cap |
| Colour | black |