Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
The Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM Art is a standard lens for the APS-C format, manufactured since 2013. Focusing is achieved via an Ultrasonic AF motor (Ring-USM); there is no image stabilisation.
| Optical Specifications | |
| Focal Length | 18–35 mm |
| Angle of view | 77.3 - 44.7° (equivalent to a 27-53mm on a 24x36mm full-frame format) |
| Format | APS-C |
| Max. aperture | f/1.8 |
| Aperture blades | 9 |
| Lenses/Groups | 17 elements in 12 groups |
| Minimum focusing distance | 0.30 metres |
| Reproduction ratio | 0.23x |
Features |
|
| Zoom type | Ring, internal |
| Stabilisation | No |
| Focus | Ultrasonic AF motor (Ring-USM) |
| Internal AF | Yes |
| Full-time manual focus | Yes |
Construction and notes |
|
| Tripod ring | No |
| Multipliers | Not compatible |
| Filter diameter | 72 mm |
| Lens hood | Included |
| Weather-sealed | No |
| Weight | 810 g |
| Dimensions | 79 x 122 mm |