Sony’s first APS-C 16–55 mm (equivalent to 24–82.5 mm) zoom lens with a constant F2.8 aperture is extremely compact and delivers performance on a par with the G Series. A new optical design ensures high resolution from the centre of the image to the edges and beautiful bokeh effects. It is compact, lightweight and versatile. Thanks to its optimised mechanical and optical design, this compact 16–55 mm zoom lens (equivalent to 24–82.5 mm on a full-frame camera) with a constant F2.8 aperture weighs just 494 grams. Together with a compact E-mount body, this lens forms a mobile and practical system for a wide range of applications, from portraits to everyday snapshots.
Sony E lens mount - Compatible with APS-C sensor type - Adjustable zoom - Aperture 2.8 - Focal length 16–55 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Standard zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible sensor type | APS-C |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | no |
| Optical construction (groups/elements) | 11/19 |
| Number of aperture blades | 9 |
| Switch | Focus hold button |
| Bayonet material | metal |
| For | mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 16–55 mm |
| Zoom ratio | 3.5x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Minimum focusing distance | 33 cm |
| 35mm equivalent focal length | 24–83 mm |
| Lens types | Aspherical lenses, ED lenses |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | Nano-AR coating |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 100 mm |
| Lens diameter | 73 mm |
| Weight | 494 g |
| Other features | |
| Series | Sony G |
| Applications | holidays, landscape photography, interior photography, night photography, street photography |
| Included in delivery | backlight filter, lens cap, lens cap |
| Colour | black |