Product details
| Product type | Standard zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | No |
| AF motor | XD Linear Motor |
| Number of aperture blades | 11 |
| Controls | Aperture ring, focus ring, zoom ring, AF/MF switch |
| Outdoor features | splash-proof, dust-proof |
| Bayonet mount material | metal |
| For camera | mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 28–70 mm |
| Zoom factor | 2.5x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:3.4 |
| Minimum focusing distance | 38 cm |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Dimensions | |
| Filter diameter | 86 mm |
| Length | 140 mm |
| Lens diameter | 93 mm |
| Weight | 918 g |
| Other features | |
| Series | Sony SEL, Sony GM |
| Applications | video, landscape photography, night photography, action photography |
| Included in delivery | lens cap, lens hood, backlight filter |
| Colour | black |