Prodotti per la fotografica al miglior prezzo!
The Sony SEL-2450G is a versatile lens suitable for a wide range of applications, from everyday snapshots to portrait photography and video production. It consistently delivers exceptional image quality and is extremely compact, making it easy to fit into any camera bag. The product images show optional accessories and examples of use.
Sony E-mount - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Aperture 2.8 - Focal length 24–50 mm - Autofocus
| Product type | Standard zoom lens, Wide-angle zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Sony E |
| Compatible sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Optical construction (groups/elements) | 13/16 |
| Number of aperture blades | 11 |
| Controls | zoom ring, focus ring, AF/MF switch |
| Mount material | metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 24–50 mm |
| Zoom factor | 2.1x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Minimum aperture | 22 |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Dimensions | |
| Length | 92 mm |
| Lens diameter | 75 mm |
| Weight | 440 g |
| Other features | |
| Series | Sony SEL, Sony G |
| Applications | holidays, reportage, video, landscape photography, interior photography, night photography, action photography |
| Included in delivery | backlighting filter, lens cap, lens hood |
| Colour | black |