The Sony ILME-FX2 from the renowned Cinema Line is the ideal camera for freelancers, content creators and filmmakers seeking the highest image quality in a compact format. Equipped with professional features such as a back-illuminated full-frame sensor, 4K recording at up to 60 fps, first-class autofocus and operational flexibility, the FX2 delivers cinematic results perfect for single shots, creative projects and on-the-go use. The product images show optional accessories and examples of applications.
Image stabiliser type: In-body image stabilisation (IBIS) - Sensor type: Exmor R - CMOS - Sensor size S35 - 3 inches - Memory card - suitable for advanced users
| Product type | Professional camcorder, 4K camcorder |
| Optical | |
|---|---|
| Focus functions | Autofocus, Manual focus, Contrast-detection AF, Single-shot AF (AF-S), Continuous AF (AF-C), Tracking autofocus, Touch LCD |
| ISO functions | Automatic, Manual |
| ISO sensitivity | 100–102400 |
| Maximum ISO sensitivity | 102,400 |
| Technology | |
| Lens mount | Sony E |
| Image stabiliser type | Built-in image stabilisation (IBIS) |
| Connections | HDMI, USB 3.2, headphone jack |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi, NFC |
| Wi-Fi function | Charging function |
| Dynamic range | 15 stops of aperture |
| Image sensor | |
| Total resolution | 33 megapixels |
| Sensor type | Exmor R CMOS |
| Sensor size | S35 |
| Video features | |
| Video recording | 4K |
| Video resolution | 4096 x 2160p (60 fps) |
| Frame rate at 4K | 60 fps |
| Photo exposure time | 30 - 1/8000 sec |
| Video exposure time | 1/4 - 1/8000 of a second |
| Photo file format | JPEG format |
| Image formats | 16:9 (widescreen) |
| Monitor | |
| Screen size | 3 inches |
| Screen resolution | 1,440,000 pixels |
| Display type | LCD |
| Display features | tilt, swivel, pivot |
| Display settings | Brightness, contrast |
| Memory | |
| Supported memory cards | SDHC, SDXC, CompactFlash (CFast 2.0) |
| Supported storage media | memory card |
| Weight | |
| Dimensions | 130 x 78 x 104 mm |
| Weight | 679 grams |
| Functions | |
| Exposure modes | Automatic (P), Manual |
| White balance programmes | Automatic, Custom |
| Operating mode | Touch operation |
| Power | |
| Power supply | Sony NP-FZ100 |
| Battery capacity | 2,280 mAh |
| Battery life | 2 hours |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Additional features | |
| Equipment | Microphone, touchscreen, accessory shoe |
| Colour | black |
| Suitable for | Advanced, expert |