10-megapixel resolution - Exmor R - CMOS - S35 sensor size 3.5 inches - Supported memory type: Memory card - Sony PXW
| Product type | Professional camcorder, 4K camcorder |
| Optics | |
|---|---|
| Focus functions | Autofocus, face detection, autofocus tracking |
| ISO sensitivity | 800 |
| Maximum ISO sensitivity | 409,600 ISO |
| Technical information | |
| Lens mount | Sony E |
| Connections | Lanc, SDI, XLR input, HDMI, USB 3.2 |
| Connectivity | NFC, Wi-Fi (WLAN) |
| Wi-Fi function | Upload function |
| Dynamic range | 15 f-stops |
| Gain | -3 to 30 |
| Image sensor | |
| Resolution | 10 megapixels |
| Effective resolution (video) | 10.2 megapixels |
| Image processor | BIONZ XR |
| Sensor type | Exmor R CMOS |
| Sensor size | S35 |
| Video features | |
| Video | 4K, Full HD |
| Video resolution | 4096 x 2160p (60fps), 4096 x 2160p (30fps), 4096 x 2160p (24fps), 4096 x 2160p (25fps), 4096 x 2160p (50fps), 3840 x 2160p (24fps), 3840 x 2160p (25fps), 3840 x 2160p (30fps), 3840 x 2160p (50fps), 3840 x 2160p (60fps) |
| 4K frame rates | 60 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps, 120 fps |
| Video shutter speed | 1/1 – 1/8000 |
| Video file formats | XAVC-I QFHD, MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), XAVC-L QFHD, XAVC-L HD |
| Image format | 16:9 (Widescreen) |
| Audio data format | LPCM |
| Monitor | |
| Screen size | 3.5 inches |
| Display type | LCD |
| Display features | Tiltable |
| Screen ratio | 16:9 |
| Display indicators | compensation, zebra |
| Memory | |
| Supported memory cards | SecureDigital XC (SDXC), SecureDigital HC (SDHC), CompactFlash (CFast 2.0) |
| Supported memory type | Memory card |
| Dimensions | |
| Dimensions | 114 x 116 x 153 mm |
| Weight | 890 g |
| Function | |
| Exposure modes | Automatic (P), manual |
| White balance | Automatic, Custom |
| Power | |
| Power supply | Lithium-ion battery |
| Power consumption | 18 watts |
| Other features | |
| Series | Sony PXW |
| Included | microphone, ND filter, touchscreen, accessory mount |
| Included in delivery | carrying handle, rechargeable battery, power supply, mains cable, USB cable, instructions |