Telephoto zoom lens - Sony E-mount - Compatible with full-frame sensors - Adjustable zoom - Image stabiliser - Aperture 2.8 - Focal length 70–180 mm - Autofocus - Filter diameter 67 mm
| Product type | Telephoto zoom lens |
| Technical information | |
|---|---|
| Lens mount | Nikon Z |
| Compatible with sensor type | Full-frame |
| Construction type | Adjustable zoom |
| Image stabiliser | Yes |
| Type of image stabiliser | Vibration Compensation (VC) |
| AF motor | Voice-coil eXtreme-torque Drive (VXD) |
| Controls | Zoom ring, Custom Switch, Lock switch |
| Bayonet material | Metal |
| For camera | Mirrorless |
| Optical system | |
| Light intensity | 2.8 |
| Focal length | 70–180 mm |
| Zoom factor | 2.6x |
| Focusing | autofocus, manual focus |
| Reduced image circle | no |
| Maximum magnification | 1:2.6 |
| Minimum focusing distance | 30 cm |
| Maximum aperture | 2.8 |
| Coating | fluorine coating |
| Size | |
| Filter diameter | 67 mm |
| Length | 157 mm |
| Lens diameter | 83 mm |
| Weight | 855 g |
| Other features | |
| Series | Tamron Di III |
| Applications | close-up photography, sports photography, night photography |
| Included in delivery | backlight filter, lens cap, lens hood |
| Colour | black |